Znáte pojem hluboký stabilizační systém?

Nedávno se mě paní v ambulanci ptala, co vlastně znamená ta zkratka HSSP na předpisu od lékaře? HSSP neboli hluboký stabilizační systém páteře je soubor mnoha svalů, které při své ideální funkci stabilizují zejména dolní páteř. Mezi hlavní svalové skupiny, které se počítají do tohoto systému, patří svaly pánevního dna, krátké hluboké svaly podél páteře, bránice a příčný břišní sval. Tento systém se aktivuje při jakémkoli pohybu, ale je zapojen i ve statických polohách jako je sed či stoj. Má nejen funkci stabilizační, ale velmi významně se podílí na ochraně páteře proti působícím silám vznikajících při nečekaných pohybech.

Hluboký stabilizační systém se zapojuje zcela automaticky a při správné vzájemné spolupráci jednotlivých svalových skupin jsou naše záda bez bolestí. V případě narušení této spolupráce svalů v rámci HSSP ve smyslu oslabení či přetížení některých svalových skupin dochází ke vzniku bolesti nejčastěji v oblasti bederní páteře. Jakmile totiž ze systému vypadne jeden sval, přestává vše fungovat jako celek. Z tohoto pohledu je tedy důležité cíleně ovlivňovat hluboký stabilizační systém nejen při obtížích, ale i preventivně. Preventivní cvičení jsou poměrně jednoduchá a dají se provádět i v rámci běžných denních aktivit. Soubor účinných cviků Vám rádi ukážeme v našem RHB Centru.

Pokud již máte bolesti zad, zejména v oblasti bederní páteře, neváhejte navštívit rehabilitačního lékaře. Vaše problémy může způsobovat právě výpadek funkce HSSP. Rehabilitační lékař váš svalový systém vyšetří a doporučí nejvhodnější léčbu. V případě akutních obtíží řešíme nejdříve bolest ať už fyzikální terapií nebo fyzioterapeutickou masáží a následně vás fyzioterapeut naučí účinná cvičení. Opravdu, to neberte na lehkou váhu, protože současné výzkumy prokazují, že v souvislosti s bolestmi bederní páteře se stále častěji objevuje také inkontinence.