Kompenzační cvičení není jen doména sportovců

Možná jste již slyšeli o pojmu kompenzační cvičení. Častěji se stále zmiňuje v souvislosti se sportem, zejména při sportu jednostranně zaměřeném. V poslední době však kompenzace není doménou jen sportovců, ale i běžné populace. Jistě uznáte, že v práci trávíme většinu našeho času a pokud máme nevhodnou pracovní polohu, často si tím způsobujeme různorodé bolesti pohybového aparátu.

Dochází totiž k narušení našich pohybových stereotypů nesymetrickým zatížením svalových skupin. Některé skupiny jsou přetížené a jiné zase oslabené. Kompenzační cvičení je soubor cviků, zvolených dle Vašich individuálních potřeb k tomu, abychom předešli jednostrannému přetížení a vzniku bolestivých stavů. Dále jej můžeme využít i při celkovém nedostatku pohybu, který naši populaci v poslední době trápí. Neméně důležitou roli ale hraje také po delší rekonvalescenci a návratu do běžného života nebo ke sportovním aktivitám. Jak je patrné, kompenzační cvičení vychází z individuálních vynucených poloh ať už v pracovním prostředí nebo ve sportu.

Cvičí se proto hlavně v těchto polohách, abychom dosáhli konkrétního zlepšení svalové spolupráce a snížili tím bolestivost. V našem RHB Centru Vás naučíme zařadit poměrně jednoduché kompenzační cviky do aktivit běžného života zejména toho pracovního. Kompenzační cvičení vede i ke zlepšení pohyblivosti jednotlivých kloubů a zvýšení jejich stability. V rámci sportovních aktivit nám kompenzační cvičení pomáhá v prevenci zranění pohybového systému a prokazatelně zvyšuje výkonnost sportovců.